Back to Question Center
0

IPhone'unuzun Çöküşünden Çin Spam Nasıl Durdurulur? Semalt'dan Tavsiye

1 answers:

Muhtemelen güçlü parolaları kullanma ve Apple aygıtlarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmenin önemini biliyorsunuzdur. Yüzlerce ila binlerce yararsız Çince spam mesajı, iPhone cihazlarına gönderilir ve gönderilir. Kaçak iMessage hesabı, iPad'inizi, iPhone'unuzu, Mac'inizi veya benzeri diğer cihazları çok fazla önemsiz ve tıknaz bırakan kişi ile hayal edebileceğinizden daha kolay doldurabilir. Teknik olarak konuşursak, bu bir kesmek değildir, ancak birinin şifrenizi tahmin ettiğinin ve aptalca etkinlikler için cihazınızı kullandığı bir işarettir.

Semalt'ın en iyi uzmanlarından Andrew Dyhan, bu tür saldırılardan uzak durmanıza yardımcı olacak pratik konuları hazırladı.

Bu tür programlara çok sayıda kullanıcı düşmüş durumda. İngiltere merkezli bir güvenlik şirketi olan Sophos Çıplak Güvenlik blogunda çeşitli iPhone kullanıcılarının deneyimlerini paylaştığı bir yazı yayınladı. Kullanıcılardan biri, iPhone'unun tüm arkadaşlarına ve aile üyelerine sahte Çince mesajları göndermek için yasadışı bir şekilde kullanıldığını söyledi. Veri ihlali ile ilgili hiç bir rapor bildirilmemiştir ve bir kullanıcının şifresini iOS cihazlarından çıkarmanın bir yolu yoktur. Bu gibi durumlarda, kimsenin neler olduğunu söylemesi mümkün olmayabilir, ancak Apple Inc., Belfast'tan John Munn'ı başlattı ve sorunu Android kullanıcılarının yıllardır şikayet ettiğini iddia ederek sorunu özetledi. Bir sürü iPhone şifresi tahmin ediliyor ve hesaplar her gün saldırıya uğradı. Sophos sorunu araştırırken, John tek kurban değildi ve Apple'ın soruşturmasından şikayetçi olmadığını ve zaten pek çok sorunu düzelttiğini tespit etti.

Saldırılar nasıl çalışır?

İlk olarak, kullanıcılar Apple kimliklerine bilinmeyen yerlerden veya cihazlardan erişildiğini söyleyen bir mesaj alıyor. Bilgisayarınızda böyle bir bildirim alırsanız, yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Cep telefonunuzda böyle bir mesaj alırsanız, Tamam düğmesine tıklayın. Her iki durumda da ilk mesaj geldiğinde tufan başlayacaktır. Çok sayıda cihaz her gün spamlenmektedir. Kullanıcılar ayrıca emoji ve şüpheli kaynaklardan gelen metinlerden şikayetçi olurlar ve bu mesajlar tamamen Çin dilinde yazılmıştır.

Aynı tür mesajlar virüs bulaşmış hesaplardan binlerce kişiye gönderilir. Bu mesajları tercüme ederseniz, sizi Macau'daki bir kumarhane veya gece klübüne yönlendirirler. Bilgisayar korsanlarının ünlü kumarhanelerin adlarını kullanarak bilgilerinizi çalmak isteyebilecekleri gibi, ancak bu tür aktiviteler kesintisiz spam önlemlerine neden olacak. "Daha fazla bilgi" yazıyorsa, saldırganların şifrenize eriştikleri veya çevrimiçi bazı kuralları ihlal etmek için verilerinizi aldıkları anlamına gelir. Apple, bir kullanıcının iMessage hesabına erişmenin mümkün olmadığını iddia ediyor, ancak bilgisayar korsanları genellikle kullanıcıları kandırıp benzeri görülmemiş miktarda çöp olarak yönlendiriyor. Kullanıcı, LinkedIn ve Yahoo gibi bazı veri ihlallerinde parolalarını tehlikeye attı. Aynı şifreyi farklı hesaplar için kullanmış olabilirler, böylece bilgisayar korsanlarının aynı şifreyle farklı e-posta kimlikleri ile eşleşmelerine izin veriliyorlardı. Sonuç olarak, bilgisayar korsanları tarafından tahmin edilemeyecek güçlü şifreler kullanmalısınız. Parolalarınızı sık sık güncellemeniz ve 2FA'yı aktif duruma getirmeniz gerekir. Hesabınızın güvenliği ile ilgili endişeleriniz varsa, Apple'ın önerilerini kontrol etmeniz gerekir.

November 24, 2017
IPhone'unuzun Çöküşünden Çin Spam Nasıl Durdurulur? Semalt'dan Tavsiye
Reply