Back to Question Center
0

Semalt: Son Teknolojiler milyonlarca insandan tasarruf sağlıyor

1 answers:

Semalde Müşteri Başarı Yöneticisi Ross Barber, UNICEF'in U-Rapor adlı son teknoloji ürünü SMS platformunu kullanarak gençlere nasıl yardımcı olduğunu müthiş bir hikayeyi paylaşacak.

İnsanlar sıklıkla UNICEF'in çocukların ihtiyaçlarından sorumlu olduğunu düşünürler, çünkü bu organizasyon sayısız gençliği kurtardı. Özellikle, Irmah Kasırgası'na hızlı yanıt olarak kendini kanıtlamaya devam ediyor. Görüntü optimizasyonlu bir SMS platformu olan U-Report ile birlikte, olası kurbanlara bilgi ve güvenlik talimatlarını etkin bir şekilde ulaştılar. Her ne kadar sadece basit bir hikaye ve oldukça harika.

Acil Eylem Talebi

2 Eylül'de UNICEF Latin Amerika ve Karayipler büroları, UNICEF'in Küresel Yenilik Merkezi'nden uzmanlarla temasa geçti. Bunun nedeni Karayipler'de U-Report'u başlatmak ve Kasırga Irma'nın yörüngesinin güncellenmesine tepki olarak Facebook yoluyla tanıtmaktı.

Uygun Bir İletişim Yöntemi

U-Report adlı yeni iletişim platformunda, gençlere yönelik önemli, hayat kurtaran bilgilerin kolaylıkla toplanması ve yayılması için, görüntü optimizasyonuyla birlikte gönderilen bir SMS veya manifatura tekniği kullanılmaktadır. Ayrıca, başvuru, sorunlarını dile getirmek ve yardım talebinde bulunmak için bir araç gibi davranıyor. Böylece, U-Rapor gerçekten halkın refahı için devrimci bir yenilik olarak sayılıyor.

Eskiden, U Rapor, 2014'te Liberya'daki ölümcül Ebola virüsünün yayılmasını önlemek için kullanıldı. Uygulamayla birlikte, UNICEF ve müttefik kurumlar, insanların yaşadıkları ve paylaştığı sorunları herhangi bir konuda tanımlamak için anketler gönderebilirler. kullanılabilir hayat kurtarıcı bilgi ve talimatlar.

Bilginin Tek Kaynağı

Irma Kasırgasıyla yüzleşmek isteyen ülkelerde yaşayan 10.5 milyon çocuğun yaklaşık yarısı U-Rapor'un mevcut bilgi ve güvenlik tavsiyelerinin tek kaynağı olduğunu belirtti. Fırtına geçerken UNICEF, yardıma muhtaç gençlerin bulunduğu yerler hakkında bilgi toplamak için platformu kullanmaya devam ediyor. Bundan sonra, UNICEF, etkilenen kişilerin ihtiyaçlarına cevap veren cevapları kullanmaya başlayabilir.

Kopenhag gelen gelen malzemeler

İhtiyacın olduğu duruma yanıt olarak, UNICEF'in Kopenhag'da bulunan Sarf Malzemeleri Bölümü harekete geçmeye başlar. Dünyanın en büyük depolarıyla kurbanlara insani yardım imkânı buluyorlar. Şimdi, paketleme ve uçaklara yükleme malzemeleri başlattılar.

Umut asla bitmeyecek

SMS platformu U-Report ile UNICEF, gelecekteki felakete hızlı bir şekilde yanıt verdiyse de gençlere basit bir iletişim ve bilgi kaynağı tanıdı. U-Report sayesinde manifatura teknolojisi ve görüntü optimizasyonu ile güvenlik talimatları, kasırga ile yüz yüze gelmek üzere yaklaşık on buçuk milyon genç arasında hızla yayılıyor ve böylece sayısız hayat kurtarıyor. Şimdi, UNICEF mağdurlara gıda maddeleri ve diğer yardım malzemeleri gönderiyor. Genel olarak, insanlar, başkalarına yardım etmekte aktif olarak kaldıkça, umutlar ölmeyecektir.

November 24, 2017
Semalt: Son Teknolojiler milyonlarca insandan tasarruf sağlıyor
Reply