Back to Question Center
0

Semalt Uzmanı, İç Trafiği Google Analytics'ten Nasıl Dışarıda Tutacağını Açıklıyor

1 answers:

İnsanlar web üzerinden ücretsiz olan Google Analytics'i kullanmak istiyorlar. Google, web sitesi sahiplerinin, sitelerini ziyaret eden tüm trafiği takip etmelerine ve izlemelerine yardımcı olan ve kullanıcıların tavsiye spam ve diğer spam türlerinden alıkoymalarını önlemek için hizmet sunmaktadır. İnsanlar, sitedeki faaliyetlerinin Google Analytics'in alabileceği trafik oluşturabileceğini ve raporlara ekleyebileceğini kabul etmeleri şarttır. Bir kişi bu iç trafiği engellediyse, alınan sonuçların doğru olduğunu garanti etmenin hiçbir yolu yoktur. Dahili trafiği engellemek, ziyareti siteye ve çalışanlarına olduğu kadar siteye kuruluştan erişen herkesi hariç tutması anlamına gelir.

Dolayısıyla, çarpıklık olmadan doğru trafik sonuçlarını elde etmenin tek yolu iç trafiği analitik taramadan hariç tutmaktır. Bunun önemi, dahili trafiğin yalnızca trafik raporlarına değil, aynı zamanda dönüşüm oranlarına da meydan okuduğudır. Bu sorunu çözmek basittir ve kullanıcılar iki seçenek arasından seçim yapabilir.

Semalt'ın Kıdemli Satış Müdürü Ryan Johnson, önerilen her bir yöntem için uyulması gereken kurallara bir göz atar.

İç Trafik Hariç Tutma Yöntemleri

# 1 Google Analytics Tarayıcı Eklentisi yok

Yöntem, kurumdan gelen trafiği önlemenin en kolay yöntemlerinden biridir. Hayır Google Analytics uzantısı sayesinde, aracın dahili etkinlikleri izlemesi mümkün değildir. Firefox tarayıcısı ile iyi çalışıyor. Bir uzantıyı kullanamıyorsa bir alternatif var. Kullanıcılar ayrıca Google Analytics kapsam dışı kullanım eklentisini de kullanabilirler. İç trafikten gelen tüm trafiği önlediği için Google Analytics'in olmadığı şekilde çalışır. İkincisi ile karşılaştırıldığında, birkaç tarayıcı için çalışır. Bu tarayıcılar IE, Safari, Google Chrome, Firefox ve Opera gibi. Bu uzantıları kullanırken, aşağıdaki noktaları her zaman unutmayın:

 • Uzantı yalnızca kullanıcının yüklediği tarayıcıyla çalışır. İnsanlar tüm tarayıcılar için geçerli olduğunu varsaymamalıdır, çünkü tarayıcı tek bir tarayıcıdır. Biri birden fazla tarayıcı kullanıyorsa, eklentiyi bu tarayıcıların her birine yüklediğinizden emin olun.
 • Ayrıca, uzantının tasarımı, diğer web sitelerinin trafik raporlarında görünmesini engellemek için değildir. Sadece Google Analytics'in tüm iç siteler için erişimini sınırlarlar.
 • Herhangi biri Google Analytics'in bilgiye erişmesini istiyorsa, yalnızca eklentiyi devre dışı bırakın.

# 2 Bir Google Analytics IP Filtresi Kurun

İç trafiği engelleme yöntemi, trafik verilerinin bütünlüğünü kurtaran insanlar ile oldukça yaygındır. Bu nedenle Google, ipv4 ve ipv6 için filtreleri desteklemektedir. Statik bir IP adresini engelleyerek, o belirli IP adresinden gelen tüm trafiği engellemek mümkündür. İşte bunun nasıl yapılacağı:

 • IP adreslerini öğrenmek istiyorsa, CmyIP web sitesini ziyaret etmelidirler. IP adresini kopyalayın veya not alın.
 • Google Analytics'i açın ve Yönetici seçeneğine gidin.
 • Daha sonra, Hesap bölümünün altındaki Filtreleri seçin.
 • Ekle filtresini seçin ve yeni özel filtreye bir ad verin.
 • Filtre tipi önceden tanımlanmış olmalıdır.
 • Görüntülenen menüden hariç tutmayı seçin ve trafik kayıtlarının yapılmasını istemediğiniz IP adresini ekleyin.

Bu, belirli bir IP adresinden gelen trafiği dikkate almadı. Biri bir dizi IP adresini hariç tutmak isterse, yukarıdaki prosedürü izleyin. Ancak:

 • Filtre türünün özelini seçin.
 • Dışlama seçeneğinin altına doldurulacak ve IP adresini seçecek bir filtre alanı var.
 • Filtre modeli, hariç tutmak istediği tüm IP adresleriyle eşleşen bir ifade içermelidir.
 • Kaydet.
November 24, 2017
Semalt Uzmanı, İç Trafiği Google Analytics'ten Nasıl Dışarıda Tutacağını Açıklıyor
Reply